Co warto wiedzieć na temat agregatów prądotwórczych?

2023-01

Agregaty prądotwórcze stanowią  źródło energii elektrycznej w przypadku, gdy nie masz dostępu do zasilania lub planujesz budowę na działce bez przyłącza elektrycznego. Są niezastąpione w miejscach, w których nie można sobie pozwolić na przerwę w dostawie energii elektrycznej. Stąd też wykorzystuje się je w zakładach produkcyjnych, szpitalach czy lotniskach. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat agregatów i szczegółami, na które trzeba zwrócić uwagę przed ich zakupem.

Czym jest i jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie elektromechaniczne, a jego działanie opiera się na przetwarzaniu energii mechanicznej na elektryczną. Składa się z trzech oddzielnych urządzeń. Jego najważniejszą częścią jest silnik spalinowy. To on w trakcie spalania paliwa dostarcza niezbędną energię mechaniczną. Kolejnym elementem jest prądnica, w której wytwarzana jest energia elektryczna poprzez ruch obrotowy silnika. Ostatnia część agregatu to falownik. Odpowiada on za przekształcenie prądu stałego z prądnicy na prąd zmienny, co umożliwia zasilanie urządzeń. Agregaty, ze względu na używane paliwo, dzielone są na diesla i benzynowe (z dwu lub czterosuwowym silnikiem).

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem agregatu prądotwórczego?

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup agregatu prądotwórczego, to koniecznie wybierz taki, który posiada ten sam typ silnika, co w twoim samochodzie. Wtedy, gdy  w agregacie zabraknie ci paliwa, będziesz mógł  uzupełnić rezerwę tym z baku auta. Warto również zwrócić uwagę na charakterystykę nabywanego urządzenia, by wybrać jak najbardziej korzystny i wydajny. Obecnie wiele modeli ma powiększony lub dodatkowy zbiornik paliwa, zdalny panel kontrolny czy wannę retencyjną. Są to niewątpliwe udogodnienia w ich użytkowaniu.

przenośny generator benzynowy