Agregaty prądotwórcze stanowią źródło energii elektrycznej w przypadku, gdy nie masz dostępu do zasilania lub planujesz budowę na działce bez przyłącza elektrycznego. Są niezastąpione w miejscach, w których nie można sobie pozwolić na przerwę w dostawie energii elektrycznej. Stąd też wykorzystuje się je w zakładach produkcyjnych, szpitalach czy lotniskach. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat agregatów i szczegółami, na które trzeba zwrócić uwagę przed ich zakupem.
Agregat prądotwórczy to urządzenie elektromechaniczne, a jego działanie opiera się na przetwarzaniu energii mechanicznej na elektryczną. Składa się z trzech oddzielnych urządzeń. Jego najważniejszą częścią jest silnik spalinowy. To on w trakcie spalania paliwa dostarcza niezbędną energię mechaniczną. Kolejnym elementem jest prądnica, w której wytwarzana jest energia elektryczna poprzez ruch obrotowy silnika. Ostatnia część agregatu to falownik. Odpowiada on za przekształcenie prądu stałego z prądnicy na prąd zmienny, co umożliwia zasilanie urządzeń. Agregaty, ze względu na używane paliwo, dzielone są na diesla i benzynowe (z dwu lub czterosuwowym silnikiem).
Jeśli jesteś zdecydowany na zakup agregatu prądotwórczego, to koniecznie wybierz taki, który posiada ten sam typ silnika, co w twoim samochodzie. Wtedy, gdy w agregacie zabraknie ci paliwa, będziesz mógł uzupełnić rezerwę tym z baku auta. Warto również zwrócić uwagę na charakterystykę nabywanego urządzenia, by wybrać jak najbardziej korzystny i wydajny. Obecnie wiele modeli ma powiększony lub dodatkowy zbiornik paliwa, zdalny panel kontrolny czy wannę retencyjną. Są to niewątpliwe udogodnienia w ich użytkowaniu.