Na co zwrócić uwagę wybierając agregat prądotwórczy?

2022-12

Czy każda przerwa w dostawie prądu naraża Cię na straty? Nie pozwól sobie na to! Możesz zabezpieczyć się przed awariami prądu. Jak to zrobić? Postaw na zakup agregatu prądotwórczego. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu agregatu.

Czym jest agregat prądotwórczy i komu jest on potrzebny?

Agregat prądotwórczy to urządzenie elektromechaniczne, dzięki któremu przetwarza się energię mechaniczną na elektryczną. Jest on potrzeby wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba pobierania energii z alternatywnego źródła energii z powodu braku dostępu do sieci elektrycznej. Są to przede wszystkim wszystkiego rodzaju budowy lub miejsca, które nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu tak jak szpitale, fabryki i duże firmy.

Jak wybrać najlepszy agregat prądotwórczy?

Wybierając agregat prądotwórczy dla swojej firmy, przede wszystkim powinieneś ocenić, w jakich sytuacjach zamierzasz go używać. Następnie przejdź do wyboru odpowiedniej mocy agregatu. Dopasuj ją do sumy zużycia prądu przez wszystkie Twoje urządzenia elektryczne czy maszyny, koniecznie dolicz sobie do tego moc na zapas. Pamiętaj, aby pod uwagę wziąć moc maksymalną, a nie znamionową. Dlaczego? Praktycznie każde urządzenie pobiera znacznie więcej prądu podczas jego uruchomienia niż przy ciągłej pracy.

Kolejnym parametrem, na który powinno się zwrócić szczególną uwagę, jest to, ile faz ma dany generator. Agregaty prądotwórcze jednofazowe wytwarzają prąd o napięciu 230 V, czyli tyle ile ma prąd w domowych gniazdkach elektrycznych. Najlepiej sprawdzi się on w domu lub biurze. Agregaty prądotwórcze trójfazowe wytwarzają prąd o wyższym napięciu 400 V. Dzięki temu idealnie nadają się one do zasilania np. maszyn o dużej mocy, takich jak maszyny budowlane czy produkcyjne.

agregat