Zadaniem zasilaczy UPS jest zapewnienie awaryjnego zasilania, które ma zagwarantować nieprzerwaną pracę urządzeń i systemów w trakcie awarii głównego źródła energii elektrycznej. Jest to szczególnie istotne w przypadku częstych wahań napięcia elektrycznego, a także wtedy, gdy pojawia się problem związany z przerwami w dostawie prądu. Urządzenie tego typu stanowi doskonałe wsparcie serwerów i urządzeń IT, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną.
Najczęstszy mit dotyczący pracy zasilacza UPS polega na stwierdzeniu, że awaryjne źródło zasilania potrzebuje sporo czasu na to, aby się uruchomić. W rzeczywistości opóźnienie wynosi maksymalnie kilkanaście milisekund, co gwarantuje nieprzerwaną pracę urządzenia lub systemu podpiętego do zasilania. W wielu przypadkach odcięcie od energii mogłoby spowodować znaczące uszkodzenie sprzętu. Wiele osób uważa, że zasilacz UPS to kosztowna inwestycja – nic bardziej mylnego. Obecny rynek pozwala na zakup urządzenia o dobrych parametrach, które nie będzie nadmiernym obciążeniem domowego budżetu. Warto pamiętać, że moc danego zasilacza UPS warunkuje czas jego pracy.
Pierwszy typ to tak zwane systemy UPS offline z bierną rezerwą, które są najtańszą opcją, a ich działanie pozwala na uniknięcie awarii sprzętu odciętego od głównego źródła zasilania. Nie sprawdzą się natomiast tam, gdzie pojawia się problem wahania napięcia. Zasilacze UPS online są w stałym czuwaniu, gotowe do włączenia zasilenia urządzenia nawet przy najmniejszym zaniku napięcia. Sprzęt typu UPS line-interactive sprawdzi się tam, gdzie pojawiają się zwarcia i krótkotrwałe przepięcia, które można zneutralizować bez konieczności przełączenia zasilania na baterię.