Fakty i mity na temat zasilaczy UPS

2022-11

Zadaniem zasilaczy UPS jest zapewnienie awaryjnego zasilania, które ma zagwarantować nieprzerwaną pracę urządzeń i systemów w trakcie awarii głównego źródła energii elektrycznej. Jest to szczególnie istotne w przypadku częstych wahań napięcia elektrycznego, a także wtedy, gdy pojawia się problem związany z przerwami w dostawie prądu. Urządzenie tego typu stanowi doskonałe wsparcie serwerów i urządzeń IT, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną.

Zasilacze UPS – co warto o nich wiedzieć?

Najczęstszy mit dotyczący pracy zasilacza UPS polega na stwierdzeniu, że awaryjne źródło zasilania potrzebuje sporo czasu na to, aby się uruchomić. W rzeczywistości opóźnienie wynosi maksymalnie kilkanaście milisekund, co gwarantuje nieprzerwaną pracę urządzenia lub systemu podpiętego do zasilania. W wielu przypadkach odcięcie od energii mogłoby spowodować znaczące uszkodzenie sprzętu. Wiele osób uważa, że zasilacz UPS to kosztowna inwestycja – nic bardziej mylnego. Obecny rynek pozwala na zakup urządzenia o dobrych parametrach, które nie będzie nadmiernym obciążeniem domowego budżetu. Warto pamiętać, że moc danego zasilacza UPS warunkuje czas jego pracy.

Jakie są rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS?

Pierwszy typ to tak zwane systemy UPS offline z bierną rezerwą, które są najtańszą opcją, a ich działanie pozwala na uniknięcie awarii sprzętu odciętego od głównego źródła zasilania. Nie sprawdzą się natomiast tam, gdzie pojawia się problem wahania napięcia. Zasilacze UPS online są w stałym czuwaniu, gotowe do włączenia zasilenia urządzenia nawet przy najmniejszym zaniku napięcia. Sprzęt typu UPS line-interactive sprawdzi się tam, gdzie pojawiają się zwarcia i krótkotrwałe przepięcia, które można zneutralizować bez konieczności przełączenia zasilania na baterię.

mity