Zasilacze UPS są czasami jedyną deską ratunku w sytuacjach awaryjnych. W przypadku gdy brakuje energii elektrycznej, a pracownicy korzystają komputerów typu PC, jest to jedyny ratunek dla danych i używanego sprzętu. Korzystanie z zasilaczy UPS pozwala na bezpieczne zapisanie zgromadzonych danych w postaci plików oraz spokojne wyłączenie komputera. Należy pamiętać o tym, że nagły brak zasilania urządzenia, jakim jest komputer stacjonarny, czy też serwer, może spowodować dużo większe szkody niż tylko utrata niezapisanego pliku.
Mimo że oprogramowanie nie jest wymagane do pracy zasilacza UPS, warto z niego korzystać. Aplikacja pozwala na zarządzanie samym zasilaczem, jak i podpiętymi do niego komputerami oraz serwerami. Do głównych zadań oprogramowania należy informowanie administratora o awarii zasilania. Pozwala to osobie odpowiedzialnej za utrzymanie sieci na odpowiednio szybkie zareagowanie na zaistniałą sytuację. Program w momencie uruchomienia UPS-a wysyła powiadomienie za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS. Kolejnym zadaniem programu może być obsługa podłączonych komputerów lub serwerów. Ze względu na to, że zasilacze dysponują mocą pozwalającą na korzystanie z urządzeń zewnętrznych jedynie przez kilka minut, warto zaprogramować odpowiedni algorytm, który je wyłączy. Jest to szczególnie przydatne, gdy komputer działa w trudnodostępnym miejscu, np. w serwerowni.
Oprogramowanie może być wykorzystane również jako źródło informacji o stanie technicznym baterii w zasilaczu. Pozwoli to na kontrolowanie poziomu naładowania oraz występowania usterek bez konieczności podchodzenia do komputera, bądź serwera.
Korzystanie z zasilaczy UPS wiąże się z wieloma korzyściami. Warto korzystać z zasilaczy nie tylko w pracy, ale również i w domu. Do najważniejszych zalet sprzętu zaliczyć można: