Rola oprogramowania w działaniu zasilaczy UPS

2022-06

Zasilacze UPS są czasami jedyną deską ratunku w sytuacjach awaryjnych. W przypadku gdy brakuje energii elektrycznej, a pracownicy korzystają komputerów typu PC, jest to jedyny ratunek dla danych i używanego sprzętu. Korzystanie z zasilaczy UPS pozwala na bezpieczne zapisanie zgromadzonych danych w postaci plików oraz spokojne wyłączenie komputera. Należy pamiętać o tym, że nagły brak zasilania urządzenia, jakim jest komputer stacjonarny, czy też serwer, może spowodować dużo większe szkody niż tylko utrata niezapisanego pliku.

Wykorzystanie oprogramowania w zasilaczach UPS

Mimo że oprogramowanie nie jest wymagane do pracy zasilacza UPS, warto z niego korzystać. Aplikacja pozwala na zarządzanie samym zasilaczem, jak i podpiętymi do niego komputerami oraz serwerami. Do głównych zadań oprogramowania należy informowanie administratora o awarii zasilania. Pozwala to osobie odpowiedzialnej za utrzymanie sieci na odpowiednio szybkie zareagowanie na zaistniałą sytuację. Program w momencie uruchomienia UPS-a wysyła powiadomienie za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS. Kolejnym zadaniem programu może być obsługa podłączonych komputerów lub serwerów. Ze względu na to, że zasilacze dysponują mocą pozwalającą na korzystanie z urządzeń zewnętrznych jedynie przez kilka minut, warto zaprogramować odpowiedni algorytm, który je wyłączy. Jest to szczególnie przydatne, gdy komputer działa w trudnodostępnym miejscu, np. w serwerowni.

Oprogramowanie może być wykorzystane również jako źródło informacji o stanie technicznym baterii w zasilaczu. Pozwoli to na kontrolowanie poziomu naładowania oraz występowania usterek bez konieczności podchodzenia do komputera, bądź serwera.

Zalety zasilaczy UPS

Korzystanie z zasilaczy UPS wiąże się z wieloma korzyściami. Warto korzystać z zasilaczy nie tylko w pracy, ale również i w domu. Do najważniejszych zalet sprzętu zaliczyć można:

orpogramowanie