Jak działają agregaty prądotwórcze?

2020-10

Większość z nas nie wyobraża już sobie życia bez elektryczności. Korzystamy z niej niemal bez przerwy zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Przeciągające się braki w dostawie prądu nie tylko więc stanowią dyskomfort, ale też generują znaczne straty w licznych gałęziach przemysłu. Dlatego w sytuacjach awarii wykorzystuje się agregaty prądotwórcze.

Charakterystyka i działanie agregatów prądotwórczych

Agregat prądotwórczy to awaryjne źródło zasilania, które umożliwia oddalenie ryzyka awarii sieci, a w przypadku jej wystąpienia - dostarczenie brakującej energii w czasie nieraz nieprzekraczającym kilku sekund. Oprócz domów prywatnych i instytucji publicznych agregaty (tzw. agregaty do pracy ciągłej) znajdują również zastosowanie jako samodzielne źródła energii wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna, brak jednak połączenia z siecią - np. na wydarzeniach plenerowych.

Agregaty prądotwórcze wykorzystują do pracy olej napędowy, który spalany jest w silniku wysokoprężnym. Wyprodukowane w ten sposób ciepło wpływa na wzrost ciśnienia, które z kolei wprawia w ruch tłoki, tworząc energię kinetyczną. W ten sposób podtrzymywany jest ruch obrotowy wału, który transportuje energię mechaniczną do prądnicy za pośrednictwem sprzęgła. Tam z kolei zachodzi tzw. indukcja elektromagnetyczna, w wyniku której wytworzona zostaje energia elektryczna.

W zależności od typu i planowanego zastosowania agregatów, ich koszty eksploatacyjne mogą się od siebie różnić. Zarówno rodzaj pracy agregatu prądotwórczego, jak i jego moc oraz obciążenie, na jakie jest wystawiany, mają wpływ na to, jak wiele paliwa będzie spalało urządzenie. Również ceny serwisowania i przeglądów technicznych determinowane są przez pojemność silnika, a tym samym moc danej jednostki.

Energia elektryczna to podstawa prawidłowego funkcjonowania gospodarki oraz naszego życia codziennego. Dlatego, na wypadek awarii i przerwy w dostawach, warto uzupełnić instalację elektryczną o agregat prądotwórczy, który podtrzyma pracę maszyn i zapewni ludziom niezbędne warunki do pracy.

Blog - Comex